• 149 guests

5ος Γύρος Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Camboriu Beach της Βραζιλίας

Προσοχή: ανοίγει σε νέο παράθυρο. PDFΕκτύπωσηE-mail

Races - Downhill World

Ο Matti Lehikoinen της Team G Cross Honda κέρδισε τον πρώτο παγκόσμιο τίτλο του, χαρίζοντας στην ομάδα του την πρώτη νίκη για αυτή τη σαιζόν σε ένας συναρπαστικό αγώνα στο Camboriu Beach της Βραζιλίας. Η φαντασμαγορική πίστα των 1.4km στην τροπική ζούγκλα δίπλα στην τροπική παραλία της νότιας Βραζιλίας αποδείχτηκε ιδανική για τον Matti αλλά άτυχη για τον συναθλητή του Greg Minnaar, ο οποίος έπαθε λάστιχο καθοδόν για χρόνο πρόκρισης. Ο Matti ο οποίος πολλές φορές πλησίασε το βάθρο στο παρελθόν, επιτέλους τα κατάφερε να πάρει την πρώτη θέση.

Απογοητευτικό ήταν το τέλος της μέρας για τον Minnaar έχοντας κάνει ότι είναι δυνατόν για να κυνηγήσει τον τίτλο για το παγκόσμιο πρωτάθλημα, τερματίζοντας 3ος στον ημιτελικό και έχοντας τον καλύτερο ενδιάμεσο χρόνο, ένα σκασμένο πισινό λάστιχο τον οδήγησε σε πτώση με επακόλουθο την 23η θέση.

Νωρίς την Παρασκευή ο καιρός ήταν βροχερός αλλά βελτιώθηκε κατά τη διάρκεια του σαββ/κου με αποτέλεσμα ιδανικές συνθήκες για τον τελικό. Στην προπόνηση ο Matti και ο Greg πήγαν καλά, και παρόλο που χτύπησε ο Matti σε ένα δέντρο, ήταν σίγουρος πως έχει χαράξει γραμμή για θέση με 2ο καλύτερο χρόνο μόλις 1/10 πίσω από τον Peat. Στον ημιτελικό η τακτική του Greg ήταν να μαζέψει όσους περισσότερους πόντους μπορέσει.

#11 Matti Lehikoinen (1η θέση)

" Πραγματικά δεν το πιστεύω, μου φαίνεται σαν όνειρο. Πέρασα ωραία και ανέβασα την ταχύτητα μου νομίζοντας πως είμαι ικανός για βάθρο. Πραγματικά όμως δεν το περίμενα. Ήταν το 31ο μου παγκόσμιο κύπελλο και το προσπαθούσα πολύ καιρό να ανέβω στο βάθρο. Ξέρω πως έχω την ταχύτητα αλλά φαίνεται πως τώρα μου ήρθαν όλα καλά. Είναι απίστευτο συναίσθημα και είμαι πολύ ευγνώμων για την ομάδα μου(Honda) "